Anadolu Efes Durdurulamıyor

THY Euroleague’de 23. Hafta erteleme maçında Tel Aviv deplasmanında Maccabi Tel Aviv ile karşılaşan Anadolu Efes serisini bozmadı ve parkeden 24 sayı farkla 90 – 66 galip ayrıldı.

Lacivert beyazlı temsilcimiz son 8 maçı üst üste olmak üzere 12. Maçında 11 galibiyetini elde ederek ligde 2. Sıraya yükseldi. Temsilcimiz son 6 maçında rakiplerine toplam 152 sayı fark atarken bu süreçte elinden en kolay kurtulan sadece 16 sayı fark yiyen Valencia olurken en fazla farkla mağlup olan ise 32 sayı ile Fenerbahçe oldu.

İlk Yarı Kopardı

Menora Mivtachim Arena’da İsrail’in aşılamada iyi bir grafik yakalaması sonrası tarafatar girişine izin verilmesi ile ev sahibi takım dirençli başladı. Buna karşın Anadolu Efes bu periyotu 22 – 17 önde tamamlamayı başardı. İkinci periyota Tyler Dorsey’in basketi ile başlayan Maccabi Tel Aviv bu dakikadan sonra Anadolu Efes’i bir daha görüş mesafesine alamadı. Farkı her geçen dakika artıran temsilcimiz, sadece 14 sayıya izin verdiği bu periyotta 25 sayı kaydededip devreyi 16 sayı farkla 47 – 31 önde tamamlamayı başardı.

Üçüncü periyota ev sahibi takım etkili başladı. Üst üste kaydettiği 6 sayı ile periyotun bitimine 08.35 kala farkı 10’a kadar düşürmeyi de başardılar. Bu dakikada koç Ergin Ataman mola alarak oyuna müdahale etti. Mola sonrası Efes periyot boyunca sadece potasında 10 sayıya izin verdi. Kaydettiği 24 sayı ile de farkı da 24’e çıkarmayı başardı. Son periyot ise güçlü oyununa devam eden Ergin Atamanın öğrencileri farkı 30’a kadar çıkarmayı başardı. Fark sonrası ilk beş oyuncularının kenara gelmesi ile ev sahibi sayılar buldu ve maç 90 – 66 sona erdi.

Aklımız Geçen Senede

 Anadolu Efes’te Shane Larkin ve Vasilije Micic attıkları 15’er sayı ile takımın skoruna en fazla katkı veren iki oyuncu oldu. Efes’te süre alan oyuncularda sadece genç oyuncu Musa Dzanan sayı kaydedemezken, Maccabi Tel Aviv’de ise milli oyuncumuz Scottie Wilbekin attığı 15 sayı ve aldığı 5 ribaunda ile mağlubiyete engel olamadı.

Maçtan önce Euroleague’de 200. Maçına çıktığı için plaket alan Maccabi Tel Aviv koçu Ioanns Sfairopoulos mücadele ettik ama Anadolu efes her pozisyonda büyük bir kaliteye ve çıkardığımız her zorluğa kolay çözüm üreten formunu yakalamış bir çok oyuncuya sahip, denedik, istedik ama başaramadık çünkü çok iyi bir takıma karşı oyandık diye açıklamalarda bulundu.

Anadolu Efes’in Koçu Ergin Ataman ise sezonun başında aldıkları mağlubiyetlere gönderme yaparak, geçen sezon EuroLeague’in iptal edilmesinden dolayı ne kendisinin ne de takımının motive olamadığını söyleyerek diğer tüm spor organizasyonlarının devam edip bir şekilde sezonları tamamladığını hatırlatarak EuroLeague yönetimine öfkeli olduğunu ifade etti. Bu sezonun da geçen seneki gibi iptal edilmemesini ve final fourda olmak istediklerini, bunun için de motive olduklarını söyledi.