Anadolu Efes Armani Milano Maçından Notlar

Geçen sezon şampiyonluğa ulaştığı THY Euroleague’de bu sezon aynı başarıyı bir kez daha tekrarlamayı hedefleyen Anadolu Efes adına artık heyecan çok daha ciddileşti zira takım kendisinden beklenildiği gibi Play-Off aşamasına kalmayı başardı. İtalyan temsilcisi Armani Milano ile eşleşen Lacivert Beyazlı takım ilk 2 maçını İtalya’da oynayacağı seriye dair hazırlıklarını tamamlarken THY Euroleague’nin resmi global medya partnerlerinden biri olan eurohoops.net de çok güzel bir derlemeyle iki takımın müsabakasına dair notları paylaştı. Bu notların arasında oldukça önemli detayların da yer aldığını dile getirmekte fayda var.

Üstünlükler ve Zafiyetler

Geçen sezon THY Euroleague’de ulaştığı şampiyonluğu bu sezon bir kez daha yaşamak isteyen Anadolu Efes, normal sezonun büyük kısmında geçen sezonun çok altında kalmış olsa da sezonun son haftalarına doğru toparlandı.

Aldığı galibiyetler sayesinde normal sezonu 6’ıncı olarak tamamlayan Lacivert Beyazlı takım, İtalyan temsilcisi Armani Milano ile eşleşti. Play-Off aşamasının ilk maçında 19 Nisan tarihinde rakibine misafir olan Ergin Ataman’ın takımı bu maçtan en iyi skorlarla ayrılmayı hedefleyecek.

Bununla birlikte takımın İtalyan temsilcisi karşısında koz olarak kullanabileceği üstünlükleri ve aynı şekilde rakibinin de koz olarak kullanmasını engellemesi gereken zafiyetleri var. Örneğin takımın önemli isimlerinden Tibor Pleiss ve yıldızlarından Vasilije Micic kariyerlerinin bazı rekorlarını kırdıklarında rakipleri Armani Milano’ydu.

Son 13 sezonda her yıl en az 2 kere karşı karşıya gelen iki takımın arasında oynanan 32 müsabakada Anadolu Efes 20, Armani Milano ise 12 kere galip gelmeyi başardı. Bununla birlikte temsilcimiz adına can sıkıcı olan durumlardan birisinin oynanan son 4 müsabakada rakibine boyun eğmesi olduğunu hatırlatmakta fayda var.

İstanbul’da oynanan son müsabakada Anadolu Efes ciddi bir üstünlük kurduğu rakibi karşısında 15 sayıya kadar fark açmayı başarmış ancak Armani Milano bu farkı kapatıp maçtan galip ayrılmayı da başarmıştı.

Koçun Tecrübesi

Öte yandan Anadolu Efes’in en büyük avantajlarından birisinin koç Ergin Ataman olduğunu dile getirmekte fayda var.

Uzun yıllar boyunca İtalya’da görev yapan ve burada geçirdiği süre sayesinde Çizme’yi ikinci vatanı olarak nitelendiren Ataman, buradan çıkabilmenin en iyi yollarını bilen koçlardan birisi. Bununla birlikte Ergin Ataman’ın İtalya’da geçecek turdan sonrasına dair çok iddialı olduğunu hatırlamakta da fayda var.

Dörtlü Final aşamasına gelebildikleri takdirde kesinlikle ve kesinlikle şampiyon olacaklarını ifade eden başarılı koçun kendine olan bu güveni ve tecrübesi Anadolu Efes adına en büyük anahtarlardan birisi olacak. Pek tabii bu süreç pek kolay geçmeyecek ve takım bu süreçte her zaman olduğundan çok daha fazla dikkatli olmak zorunda kalacak.

İtalyan temsilcisi bu sezon iki takım arasında oynanan iki müsabakanın ikisinde de Lacivert Beyazlı takımı mağlup etmeyi başarsa da Play-Off aşamasında böyle olmaması tüm Türkiye’nin en büyük temennisi.