ANADOLU EFES 2. KEZ BARÇA’YI YENDİ

Temsilcimiz Anadolu Efes, bir ay ilkin kendi evinde devirdiği İspanyol devi Barcelona’yı deplasmanda 88-86 geçmeyi başararak mühim bir virajı dönmüş oldu. Son 1 dakikaya 8 rakam önde giren Efes’e karşı rakip ekip Kuric veHiggins ile önemli ve oldukça zor 2 atışla maçı çevirmeye çalışsa da üstündeki baskıyı topu iyi paylaşarak aşan Efes maçı da 88-86 kazanmayı başardı.

BARÇA YİNE YENİLDİ

Rakip koç Jasikevicius’un dönem arası verdiği röportajda belirtmiş olduğu şeklinde: Anadolu Efes bugün oyunun her yönüne hükmediyordu ve ancak 3 rakam geride olmaları onlar adına ancak şanstı. Bu kadar ağır bir biçimde yıldızlarla dolu olan takımını eleştiren Litvanyalı koç o kadar da haksız değildi.

3.çeyreğe Mirotic’in birebirleri ile başlamış olan Barça’ya Efes de star Guard Larkin’in birebirleri ile cevap verdi. Çeyreğin 4. dakikasında 58-58’e getiren Barcelona ‘ya karşı bu andan itibaren Efes oyunu hükmetmeye başladı.

Simon’un asistlerine devam etmiş olduğu çeyrekte ev sahibi takımın Anadolu Efes’in guardlarına yanıtı ancak faul oldu. Bugün oldukça oldukça sert bir oyun ortaya koyan İspanyol devi; her iki ekip arasındaki temel farklardan önde gelen rotasyon derinliğini de star guardlarımızı faul ve baskılarla yorarak kullanmaya çalışsa da Anadolu Efes yüksek yüzdeli skorlarla bu problemi da aşmayı oldukça iyi bildi.

Beraberlik anından itibaren tam 9-0’lık skorla geri gelen temsilcimizde devreye bu süreçte Shane Larkin ve Krunoslav Simon çıktı. Periyodun sonlarında da oyunu test etmeyi başaran temsilcimiz son çeyreğe de 7 sayılık bir avantajla girmiş oldu.

KARŞILAŞMA DETAYLARI

Diğer periyotlarda olduğu şeklinde karar periyoduna da Anadolu Efes daha aç giren taraf oldu. Rakibin ve Avrupa Ligi’nin çok önemli pasör ve asistörlerinden olan Yunan star Nick Calathes’i yapmış olduğu iki baskılar ile test etmeyi başaran temsilcimiz; son çeyrekte rakibe kendi guardlarını izletti desek abartmış olmayız.

Önce Micic sonrasında ise Larkin ‘in oyunları ile rakibin guardını bu kadar belirgin bir biçimde ilk kez düşüren temsilcimize karşı Barcelona o kadar da iyi tepki veremedi. Rakibin telaşla kullandığı atışlarını kendi lehine kullanmayı başaran koç Ataman takımın bulmuş olduğu rakam farkını da eritmemek adına bu çeyrekte frene bastı ve maçı kazanma adına mühim bir hamle yapmış oldu diyebiliriz.

Son 1 dakikaya 8 rakam önde giren Anadolu Efes’e karşı rakip ekip Kuric veHiggins ile önemli ve oldukça zor 2 atışla maçı çevirmeye çalışsa da üstündeki baskıyı topu iyi paylaşarak aşan Efes maçı da 88-86 kazanmayı başardı.