Almanya Liginde Skandal Olay

Almanya 1. Lig Bundesliga’nın güçlü ekiplerinden Borussia Mönchengladbach’ın, rakip oyuncunun yüzüne tüküren ve bu davranışıyla büyük tepki toplayan oyuncusu Marcus Thuram’ın üstün dereceli bir para cezasına çarptırıldığı açıklandı.

Almanya 1. Lig Bundesliga’nın güçlü ekiplerinden  Borussia Mönchengladbach’ın Fransız asıllı hücum oyuncusu 23 yaşındaki Marcus Thuram, Bundesliga’ kapsamında yapılan Hoffenheim karşılaşmasında Hoffenheim futbolcusu Stefan Posch’nın yüzüne tükürerek, kırmızı kartla oyun dışı kalmıştı.

Tükürük skandalında baş rol oynamasıyla aniden Alman futbol kamuoyununda eleştiri oklarının hedefi haline gelen Marcus Thuram’a, ilk cezanın Almanya 1. Lig Bundesliga’nın güçlü ekiplerinden kulübü Borussia Mönchengladbach’tan geldiği açıklandı.

Almanya’nın Bild Gazetesi’nin yaptığı haberinde, Almanya 1. Lig Bundesliga’nın güçlü ekibi Borussia Mönchengladbach’ın oyuncusu Marcus Thuram’a kestiği cezayı sayfasında belirtti.

Sportif Direktör açıkladı

Alman kulübün futbolcuya kestiği para cezasını daha önce görülmemiş bir ceza olarak nitelendiren Bild haberinde, Borussia Mönchengladbach kulübünün Spor Direktörü Max Eberl‘in açıklamasını Marcus Thuram ile bu sabah uzun bir konferans yaptık. Aynı konferans esnasında Marcus Thuram, hem benden bununla beraber kulüp camiasından özür diledi.

Biz, kulüp olarak sahadan atılmasına sebep olan bu harekete karşılık, oyuncumuzun bir senelik kazancı olan 1.8 milyon Euro’dan bir aylığı 150 bin Euro’ya muadil gelen rakamının kesilmesine karar verdik. Kesilen rakamı da, toplumsal alanda desteğe ihtiyacı olan kişi ya da kuruluşlara bağışlanacak şeklinde yer verdi.

Borussia Mönchengladbach’tan Görülmemiş ceza

Almanya 1. Lig Bundesliga’nın güçlü ekiplerinden  Borussia Mönchengladbach Kulübü’nün bu tarz davranışlar gösteren oyuncularına müsamaha göstermediğini söyleyen Bild, söz konusu kulübün her futbolcusuna nasıl davranması icap ettiğini özetleyen bir kurallar listesi gösterdiği ve listesinin ilk sırasında da hürmet kuralının yer aldığını söyledi.

Haberde Almanya 1. Lig Bundesliga’nın güçlü ekiplerinden  Borussia Mönchengladbach’ın, 2010 senesinde eski ustalaşmış oyuncusu olan Raul Bobadilla’nın bir maçta dördüncü hakeme çirkin ithamlarda bulunmasından ötürü kendisini, 50 bin Euro ile cezalandırrılmış olduğunu hatırlatıldı.

Öte taraftan Marcus Thuram’un, karşılaşma esnasında Stefan Posch’nin Fransızca küfür ettiğini ve bundan dolayıda kendisine hakim olamadığını belirtirken, Marcus Thuram’un takımdaki arkadaşlarının yaşanmış olan bu davranışa müsama göstermediğini açıklandı. Tükürük skandalı ile anılan Marcus Thuram’un minimum 6 karşılaşma için ceza alması bekleniyor.