Almanya Açık Tenis Turnuvası’nda Şampiyon Ons Jabeur

Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen çim kort turnuvası finalinde, Tunuslu Ons Jabeur ile İsviçreli Belinde Bencic karşılaştı. İlk seti 6-3 hanesine yazdıran Jabeur, 2. sette de 2-1 öne geçti. Maçta Jabeur 6-3, 2-1 öndeyken, Belinda Bencic sol ayak bileğini incittiği için finale devam edemeyeceğini belirtti. Organizasyonda üst üste ikinci finalini oynayan Bencic’in, sakatlanarak maçtan çekilmesiyle Jabeur, maçı hükmen kazanarak Almanya Açık Kadınlar Tenis Turnuvası’nda şampiyonu oldu.

Daha önceden İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen açık tenis turnuvasının WTA kadınlar finalinde ABD’li rakibi Jessica Pegula‘yı 2-1 yenen Tunuslu Ons Jabeur şampiyon olarak, bu kategoride kazanan ilk Arap tenisçi olarak tarihe geçmişti. Arap ülkeleri arasında dünya klasmanında ilk 10’a girme başarısını gösteren tek tenisçi olan Jabeur, kariyerinde ilk kez WTA 1000 kategorisinde şampiyonluğa ulaşmıştı. Sadece ülkesi Tunus’ta değil tüm Arap ülkelerinde bu kategoride kazanan ilk tenisçi olan Jabeur, Almanya Açık Tenis Turnuvası’nda kazandığı birincilikle dünya sıralamasında 3.lüğe yükseldi.

Jabeur, Bencic’e filede teselli etmeyi ihmal etmedi, ardından İsviçreli oyuncunun yaralı bileğini dinlendirmesi için aceleyle buzlu bir soğutucu hazırladı. Şampiyonluğunun ardından resmi Twitter hesabında yaptığı açıklamada rakibi Belinda Bencic için çabucak iyileşmesi temennisinde bulunurken, kendisine destek olan ekibine ve Tunuslu hayranlarına teşekkür etmeyi ihmal etmedi.

Ons Jabeur Kimdir?

28 Ağustos 1994’te Tunus’ta doğmuştur. Annesi Samira Jabeur, onu üç yaşında tenisle tanıştırmıştır. Daha sonra Tunus’ta El Menzah spor okuluna katılmıştır. Ons Jabeur, eski eskrimci ve kendisinin fiziksel antrenörü olan Karim Kamoun ile 2015’ten beri evlidir. Jabeur, ilk WTA şampiyonluğunu 2021 Birmingham Classic’te kazanmıştır.

Wta Nedir?

WTA ya da açılımıyla Kadınlar Tenis Birliği (İngilizce: Women’s Tennis Association) 1972 yılında Billie Jean King tarafından kurulan profesyonel kadın tenisçiler birliğidir. WTA, 1973’te Houston, Texas’ta kurulmuştur. WTA’nın yönetim merkezi St. Petersburg, Florida’da bulunmaktadır. Bununla birlikte, Avrupa merkezi Londra ve Asya-Pasifik merkezi Pekin’de bulunmaktadır.

1970 yılında kadın tenisinin efsane ismi Billie Jean King’in İtalya Açık turnuvasını kazandı. Bu turnuva sonunda 600 dolar ödül alan tenisçi, aynı turnuvada birinci olan erkek tenisçinin 3500 dolar alması üzerine eşit işe eşit kazanç düşüncesiyle bir oluşum başlattı. Dönemin dokuz önemli kadın raketi bir araya gelerek kadınlar için profesyonel bir tenis birliği kurma fikrinde birleşti. Dokuz kadın tenisçi 1 dolarlık temsili kontrata imza atarak The Virginia Slims Circuit ismini verdikleri turu oluşturdu. Bu tur WTA’nın temeli oldu.

WTA resmi olarak 1973’te kuruldu. Billie Jean King, kadınların yer aldığı tüm serileri bir çatı altına toplayabilme başarısını elde etti. Taleplerini tanıyan ilk Grand Slam Amerika Açık turnuvası oldu, erkekler ve kadınlarda para ödülleri eşitlendi.