Ali Akman Cephesinde Şok Gelişme

TFF 1. Lig takımlarından Bursaspor’da forma giyen ve yükselen performansı ile taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanmayı başaran Ali Akman, son sonu için Bundesliga takımlarından Frankfurt ile anlaştı.

Genç futbolcunun Frankfurt ile anlaşması büyük tartışmalara yol açmıştı. Ali Akman ile ilgili bir şok gelişme daha ortaya atıldı. Ali Akman’ın yanında Ömer Faruk Beyaz ve Mustafa Kapı transferlerini de yakından ilgilendiren o olay…

Genç Yetenekler Türkiye’de Durmuyor

Galatasaray’da 17 yaşındaki Mustafa Kapı ile geçen yıl başlayan süreç, bu sezon Fenerbahçe’de aynı yaştaki Ömer Faruk Beyaz il devam etti. Son olarak is 18 yaşındaki genç oyuncu Ali Akman’ın Eintracht Frankfurt takımı ile imza atması ve kadro dışı kalması kulüp ve futbolcu arasında haklı haksız tartışmasına yol açtı.

Türk futbolunda son dönemlerde ortaya atılan yeni tartışma konusu 20 yaş altı genç futbolcuların kulüplerinde kalmak yerine Avrupa liglerine gitmeyi tercih etmesi. Geçtiğimiz sene Galatasaray’dan 17 yaşındaki Mustafa Kapı sözleşme yenilememesi ve ardından bu sezon başında Fransa’nın Lille takımına gitmesi bu tartışmayı tekrar gündeme getirmişti.

Mustafa Kapı’nın transferinden 5 ay sonra ise bir benzeri Fenerbahçe’de yaşandı. 17 yaşındaki yıldız Ömer Faruk Beyaz sarı lacivertli kulübün kendisine sunduğu 5 yıllık yeni kontratı kabul etmedi ve Avrupa kararı verdi. Almanya’da Sttutgart ve Schalke ile görüşmeleri ile devam ediyor.

390 Bin Euro Tazminat

Bu tartışmada son damla ise Bursasporlu Ali Akman’ın kararı oldu. Genç yıldız resmi olarak Alamya’nın E. Franksurt takımı ile sözleşme imzaladı.  1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren sözleşmesi başlayacak olan 18 yaşında golcü Bursaspor’da ise kadro dışı bırakıldı.

Türk futbolunda kalmak istememesinin yanında kulübüne neredeyse hiç para kazandırmadan gitmesi de diğer bir can sıkan nokta oldu. Bursaspor genç yıldızın bu kararı üzerine yetiştirme tazminatı olarak toplamda 390 bin Euro alabilecek.

Filiz lisansının çıkarıldığı ve 12. Yaşına girdiği ilk kulüp olan İnegölspor bir yıllık süre için 10 bin Euro alacak. 3 yıl yeşil beyazlı takımda kalan Akman 3 yıl için takıma 30 bin Euro, geçirdiği dört sezon için ise yıllık 90’ar bin eurodan toplamda 390 bin Euro zararlı olacak.