Alanyaspor 4. Hafta Değerlendirmesi

Antalya kentine özellikle 2021/2022 sezonu pek iyi gelmemişti. Hem Antalyaspor hem de Alanyaspor’un kötü gidişatı dikkat çeken durumlardan biriydi. Antalyaspor konusunda Ersun Yanal’ın verdiği demeçlerde skordan daha ziyade yaptıkları yatırımı önemsediğini düşündüğümüzde, Alanyaspor’un durumu daha kritik bir hal almıştı denilebilir.

Alanyaspor’da Değişim

Çağdaş Atan yönetiminde 2020/2021 sezonunun bir kısmını lider olarak yaşayan Alanyaspor’un dağılan veya dağıtılan iskeleti bu sezonun gidişatını daha maçlar başlamadan dahi etkilemişti. Bu noktada konu dışından bir parantez açmak gerekirse Çağdaş Atan’ın bahsi geçen iskelet dağıldıktan sonra hala daha devam etmesi de kendisinin hatalarından biri olarak görülebilir.

Caulker, Siopis, Bakasetas, Salih Uçan, Berkan Yılmaz gibi oyuncularını ligin diğer takımlarında izlediğimiz Alanyaspor’un kurulamayan yeni iskeleti de hem savunma konusunda zafiyetlere hem de alınan ezici mağlubiyetlere sebep verdi ve Çağdaş Atan’ın görevine son verilmiş oldu.

Çağdaş Atan’dan sonra daha farklı bir tarzdaki teknik direktör olan Bülent Korkmaz’ın takımın başına getirildiğini açıklayan Alanyaspor, 4. Haftanın kapanış maçında Giresunspor’u 1-0 ile geçerek Başakşehir maçından sonraki ikinci galibiyetini almış oldu. Hücum üretkenliği konusunda belirgin problemler yaşayan Alanyaspor ligin zayıf ekiplerinden birinin karşısında daha net bir galibiyet alması takımın şahlanması açısından daha iyi olabilirdi. Giresunspor maçında 3 puan alınmış olması önemli ama Giresunspor’un da 4 hafta itibariyle ligin küme düşme konusunda en net adaylardan birisi olduğu ortada.

Misyon ve Vizyon

Türkiye Ligi için konuşulacak konulardan birisi misyon ve vizyon meselesi. Başta ligimiz olmak üzere, futbolun paydaşlarının misyon ve vizyonlarını belirlemeleri başarıya giden yolda önemli bir kilit olacak. Yani takımlarımız kiminle yarışacak, neleri hedefleyecek gibi sorulara verilecek cevap kulüplerin kaderini belirlemede de önemli.

Bülent Korkmaz veya bir başka teknik direktör fark etmeksizin kulüplerin, hocaların futbol anlayışlarına saygı duymaları ve bu anlayışlara göre takımın şekillendirilmesi mühim olabilir. Bununla birlikte Alanyaspor özelinde konuşulacak olunursa, Alanyaspor Altınordu örneğinde olduğu gibi oyuncu yetiştirip bunun üzerinden bir maddi gelir mi elde edecek, yoksa ligde ve Avrupa’da iddialı bir takım mı olacak gibi sorulara cevap verilmesi gerekli.