AKDENİZ OYUNLARI’NDA 108 MADALYA İLE TÜRKİYE’DE BAŞARI

19. Akdeniz oyunları bu kez Cezayir’de düzenlendi. Türkiye 108 madalya ile ikinci olarak oyunları tamamlayarak evine döndü. Cezayir’in Oran kentinde gerçekleşen oyunlara olan ilgi büyüktü. Oyunlar içerisinde heyecanın giderek arttığı ve nefeslerin tutulduğu dakikalar yaşandı. Yoğun ilgiye maruz kalan şehir birçok izleyici ve oyuncularla unutulmaz dakikalar yaşandı.

Türkiye’nin Kazandığı Madalyalar

  • 2. Gün 1 Altın Ve 1 Bronz Madalya
  • 3. Gün 5 Altın Ve 4 Bronz Madalya
  • 4. Gün  2 Altın, 3 Gümüş Ve 2 Bronz Madalya
  • 5. Gün 10 Altın, 6 Gümüş Ve 5 Bronz Madalya
  • 6. Gün 3 Altın, 2 Gümüş Ve 4 Bronz Madalya
  • 7. Gün 12 Altın, 5 Gümüş Ve 7 Bronz Madalya
  • 8. Gün 4 Altın, 5 Gümüş Ve 3 Bronz Madalya
  • 9. Gün 4 Altın, 2 Gümüş Ve 6 Bronz Madalya
  • 10.Gün 1 Altın, 2 Gümüş Ve 4 Bronz Madalya
  • 11.Gün  3 Altın, 1 Gümüş Ve 1 Bronz Madalya

Akdeniz’de Son Gün Oyunu

Akdeniz oyunları Cezayir’in Oran şehrinde gerçekleşen ve  25 Haziran’da açılışı yapılan oyunlarında heyecanlı anlar yaşandı. Oyunların bitmesine yakın son günde Milliler olarak 3 altın,1 gümüş ve 1 bronz ile 5 madalya kazandı. Bu başarının ardından duyulan mutluluk, son günde dahi başarı elde edileceğinin kanıtı olarak sunuldu. Oyunların sonunda Türkiye olarak katıldıkları 11 günün ardından birçok madalya ile geri döndü.45 altın, 26 gümüş, 37 bronz madalya kazanarak toplam oranda 108 madalya ile oyunları ikinci sırada tamamlayarak başarı elde etti. Türkiye daha öncesinden Akdeniz Oyunları’nda birinci sırada yer alamadı. Geçmiş zamanda 1963 yılında Napoli’de ve yine 2013 yılında Mersin’de düzenlenen oyunlardan sonra üçüncü kez organizasyonu ikinci sırada tamamlayarak tarihinden birden fazla oyunlara katıldığını göstermektedir.

Türkiye’de İlk Madalyalar

Akdeniz Oyunları’nda Tuba Yakan ilk madalyasını 55 kiloda karatede kadınlar kategorisinden kazandı Erkeklerde ise Eray Şamdan karatede 60 kilo  ilk altın madalyasını kazandı. İlk kez kazandıkları karatede alanında başarı elde ederek sevinçli anlar yaşadılar .Bir diğer kategori ise Artistik Jimnastik Erkek Milli Takımı’nda altın madalya kazananlar; Sercan Demir, İbrahim Çolak, Adem Asil, Ferhat Arıcan ve Ahmet Önder ilk defa başarıya adım attılar .Bu sayede birden fazla kategoride başarının pekte mümkün olacağını vurgulanmış oldu. Tarihi bir rekor kırarak 1.00.03’lik derecesi ile  oyunlar altın madalya hak kazanan, Yüzme Erkekler 100 metre kurbağalama finalinde Berkay Ömer Öğretir oldu. Yüzme Kadınlarda ise 8.26.80’lik derecesi ile 800 metre serbestte Merve Tuncel şampiyon olan ve ilk kez altın madalya kazanan kadın yüzücü unvanına sahip oldu. Badminton tek kadınlarda Neslihan Yiğit 3. Kez şampiyon olurken, Atletizmde erkekler 400 metre engel yarışında Yasmani Copello Escobar, 48.27’lik rekorla altın madalya kazandı. Sporcular Türkiye’ye büyük başarılarla döndüler.