A MİLLİLER 2020’DE BEKLENENİ VERMEDİ

2020 yılında oynadığımız uluslararası müsabakalarda beklenen sonuçları alamadık. A milli takımımız geçtiğimiz sene her ne kadar 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) eleme maçlarında iyi bir performans sergilemiş ve şampiyonaya katılma hakkını elde etmiş olsa da 2020 yılında çıktığı 8 müsabakada sadece 1 kez galibiyet alabildi.  Bu 8 maçta 2 yenilgi ve 5 beraberlik alan ay yıldızlı ekip, 12 defa gol sevinci yaşadı ve filelerinde 14 gol görmekten kurtulamadı. 

İLK MÜSABAKA 9. AYDA OYNANDI

Korona virüs (Covid-19) nedeniyle 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın bir sene ertelenmesi nedeniyle ay yıldızlı ekip, 2020 senesinin ilk 8 ayında müsabaka yapamadı.  İlk müsabakasında UEFA’nın hazırlık maçları yerine oynanmasına karar verdiği UEFA Uluslar Ligi’nde 3 Eylül’de Sivas kentinde Macaristan ile karşılaşan A Milli Takım, müsabakada 1-0 yenildi ve başlangıcı iyi yapamadı. 

UEFA ULUSLAR LİGİ GRUBU

Geçtiğimiz sene UEFA’nın kural değişikliği yapıp lig düşmeyi iptal etmesi sayesinde B Ligi’nde kalabilen millilerimiz, bu yıl B Ligi’nden C Ligi’ne geriledi.  Ay yıldızlı ekip, UEFA Uluslar B Klasmanında 3. Grup’ta Macaristan, Sırbistan ve Rusya ile birlikte yer aldı. 

A Milli Takım, grup müsabakalarına Macaristan maçıyla başladı ve kendi evinde ağırladı maçtan 1-0 mağlup ayrıldı. Bu maçın ardından çıktığı üç maçta rakip sahada Sırbistan ekibiyle 0-0, Moskova kentinde Rus ekibiyle 1-1 ve evinde Sırbistan ekibiyle 2-2’lik skorla berabere kalan millilerimiz, gruptaki tek 3 puanını evinde oynadığı müsabakada Rus ekibini 3-2 mağlup ederek aldı.

Bu karşılaşmada ay yıldızlı ekibimiz 1-0 gerideyken, 24. dakikada Rus ekibinden Semenov’un gördüğü kırmızı kart sonrası Rus ekibi kalan süreyi 1 kişi eksik oynadı.  A milliler, gruptaki son müsabakasında ise Macaristan’a 2-0 yenilmekten kurtulamadı ve 1 galibiyet, 3 beraberlik ve 2 yenilgi alarak grubu sadece altı puanla bitirdi. 

Türkiye, her ne kadar Sırbistan ile aynı puanda olsa da ikili averajda geride olduğu için sonuncu oldu ve maalesef B Ligi’nden düştü.  Özel maçlardaki performans da umut vermedi Ay yıldızlı ekip, geçtiğimiz yıl iki hazırlık müsabakası yaptı. A Milli Takım, dünyanın önde gelen futbol takımlarından Almanya ve Hırvatistan ile karşılaştı. 

Bu maçlarda 6 kez fileleri havalandıran ay yıldızlılar, filelerinde 6 gol gördü.   A Milli Takım, Almanya ile Münih’te 3-3 berabere kaldı. Millilerimiz, üç kez geriye düşmesine rağmen O. Tufan, E. Karaca ve K. Karaman’ın kaydettiği gollerle beraberliği yakaladı ve maç 3-3 sonuçlandı.