A Milli Takımı’nın Yolu

A Milli Takımı’nın Almanya yolu açıldı. Almanya’da Euro 2024 düzenlenecek. Euro 2024 elemelerinde neler olacağı, vizeler alınacak mı gündemleri merak konusu haline geldi. Elemeler olduğunda 10 grup içinde ilk 2’ye giren ekipler, şampiyon vizesi alabilecekler. Vize alınamazsa neler olacak, hangi gelişmeler yaşanacak?

A Milli Takımı’nın Almanya yolu artık açık bir duruma geldi. Grupta Almanya vizesi alınamazsa C Ligi grup lideri olduğumuzdan dolayı play – off oynamamız kesindir. Muhtemel olan rakiplerimizin mevcut olan tablo içerisinde değişebilme olasılıkları da söz konusu. Play – off için mevcut tabloda çıkabilecek 3 rakibimiz var. Kazakistan, Yunanistan ve Gürcistan.

Almanya Euro 2024

Almanya Euro 2024 için elemelerde 10 grupta ilk iki içine giren takımlar şampiyona vizesi alabilecek. Almanya vizesi alamazsak play – off oynanacak. Muhtemel rakipler değişme riski olsa da açıklandı. Gürcistan, Kazakistan ve Yunanistan. Eleme sonuçlarına göre rakipler net bir şekilde belirlenecek. UEFA Uluslar Ligi, oynanan son karşılaşmalarla sona erdi.

Avrupa Futbol Şampiyonası Euro 2024 kura çekimi öncesinde torbalar da belirlendi ve kura çekimleri açıklandı. Kura organizasyonunda Almanya’nın ev sahipliği yapacağı biliniyor. Kura çekiminin 9 Ekim günü Frankfurt’ta gerçekleşeceği belirlendi. Türkiye için ise durumlar Avrupa milli takım sırasında 35. sıraya gerilemiş bir biçimde ve Türkiye kuraya 4. torbadan girebilecek. Takımların hakları kurada belirlenecek.

İlk Rakip Yunanistan

Kurada ilk muhtemel rakibin Yunanistan olacağı düşünülüyor. Türkiye kuraya 4. torbayla girecek. Elemeler içinde beşli 7 grup ve altılı 3 tane grup olacak. Her grup için ilk 2 sırayı alacak ekiplerin doğrudan Euro 2024’e katılım hakkı kazanması söz konusu olacak. Eleme tarihleri 23 ve 25 Mart 2023 günlerinde başlayacak. 19 ve 21 Kasım 2023 tarihlerinde ise elemeler sona erecek ve tüm kuralar açıklanacak.

İlk 2 sırada Türkiye elemeyi bitiremezse bu durumda play – off durumu meydana gelecek. İlk rakibin en büyük ihtimalle Yunanistan olacağı düşünülüyor. Yunanistan, Kazakistan ve Gürcistan’ın rakipler olacağı düşünülüyor. Türkiye ve bu 3 takım grup elemelerinde ilk 2 içine giremediği takdirde play – off yarı finalde deplasmanda Yunanistan ile karşılaşma yapılacak.