A MİLLİ TAKIMI’NIN İLK MAÇI HOLLANDA’YLA

2022 Dünya Kupası Elemeleri’nde ay yıldızlı ekibin ilk olarak hangi ülkeyle karşılaşacağı belli oldu. Türkiye A Milli takımı, Dünya Kupası yolunda ilk maçında Hollanda ile mücadele edecek. G grubunda bulunan Ay-yıldızlı ekibin maçları 24 Mart 2021’de başlayıp 16 Kasım 2021’de sonlanacak. Gruptaki ilk mücadelesini Hollanda ile verecek olan A Milli Takımımız, rakibiyle 24 Mart Çarşamba günü saat 20.00’de Atatürk Olimpiyat Stadı’nda karşılaşacak.

Hatırlanacağı üzere Katar’da düzenlenecek olan 2022 Dünya Kupası için belirlenen eleme gruplarında Türkiye, G grubundan Norveç, Hollanda, Karadağ, Cebelitarık ve Letonya ile eşleşmişti.

Ay yıldızlı takımın teknik direktörü Şenol Güneş ise bu eşleşmelerden sonra bazı açıklamalarda bulunmuştu. Tecrübeli teknik adam o açıklamalarında kuranın bir şans işi olduğunu, uzun zamandır katılamadıkları Dünya Kupası’na katılmak için olağanüstü bir çalışmanın gerekli olduğunu ve bu takımların hepsinin güçlü takımlar olduğunu dile getirdi.

Şenol ayrıca üçüncü torbadan güçlü bir Norveç’in geldiğini, Letonya’ya da 2004 Avrupa Şampiyonası öncesi mağlup olduklarını fakat önemli olanın bütün maçları kazanmak için mücadele etmek olduğunu ve hedeflerinin Dünya Kupası’na katılmak olduğunu sözlerine ekledi. Şenol Güneş, Ay yıldızlı ekibin, hem rakipleri hakkında bilgi toplayarak hem de onları analiz ederek ilerleyeceği bir rota oluşturduğunu da aktardı.

Öte yandan turnuvanın nasıl organize edildiğine bir göz atacak olursak, Katar’ın ev sahipliğini yapacağı 2022 Dünya Kupası’na, UEFA üyesi 55 ülkenin milli takımlarının katılacağını söyleyebiliriz. Bu 55 takım 13 takım arasına kalmak için mücadele verecek. Son 13’e kalan takımlar ise Katar’a gidecek. Ayrıca milli takımlar Avrupa elemelerinde altışarlı ve beşerli gruplara ayrılacak.

5 tane altışarlı ve 5 tane beşerli grupların oluşturulacağı turnuvada, milli takımlar iç ve dış sahada olmak üzere birbirleriyle 2 kez mücadele etmiş olacak. Oluşturulan bu gruplardan lider olarak çıkan 10 takım, doğrudan 2022 FIFA Dünya Kupası’na katılabilecek.

Gruplarından ikinci olarak çıkan diğer 10 takım ile birlikte UEFA Uluslar Ligi’nden gelecek 2 takım da, play-off mücadeleleriyle Dünya Kupası Turnuvası’na katılmak için ter dökecek. A Milli futbol takımımız ise 2022 Dünya Kupası Elemeleri’nde G grubundaki ilk maçını Hollanda ile yapacak. Ay yıldızlı ekibin 24 Mart 2021 Çarşamba günü Atatürk Olimpiyat Stadı’nda Hollanda ile yapacağı mücadele, saat 20.00’de yayınlanacak.

KARŞILAŞMANIN HAKEMİ MİCHAEL OLİVER OLACAK

Hollanda ile yapılacak mücadelenin hakemi İngiltere Futbol Federasyonu’ndan Michael Oliver olacak. Oliver’ın yardımcılıklarını ise Simon Bennett ve Stuart Burt üstlenecek. Müsabakanın 4. hakemi olarak da Paul Tierney görev alacak.

SIRADAKİ MAÇ NORVEÇ’LE

G grubundaki ilk mücadelesini Hollanda ile verecek olan A Milli Takımı, 27 Mart Cumartesi günü de Norveç’e konuk olacak. Ay yıldızlı ekip Norveç’ten sonra ise 30 Mart’ta Letonya ile karşı karşıya gelecek.