A Milli Takımı’mızın EURO 2020’deki Yenilgilerinin 6 Sebebi

Şenol Güneş hocalığında A Milli Takımı EURO 2020 karşılaşmalarında beklenenin çok altında performans göstererek büyük üzüntü yaşattı. İlk iki karşılaşmasında tek gol dahi atamayarak yenilgi yaşayan A Milli Takımımız; İtalya’ya karşı 3-0 ve Galler’e karşı 2-0’lık mağlubiyetler yaşamıştı.

Bununla birlikte eksi 5 averajla ‘en iyi üçüncüler’ arasına girme şansını bile yok eden A Milli Takımının bu performansından sonra hocaları Şenol Güneş, mağlubiyetleri üzerine alsa da sözlerinin devamında deneyim eksikliğine dikkat çekerek oyuncularını eleştirmekten de geri durmadı. Güneş açıklamalarını yapsa da şu gerçek silinmiyor ki A Milli Futbol Takımı EURO 2020’de beklenenin çok altında bir performans ortaya koydu. İşte bu performansın altında yatabilecek 6 sebep;

Şenol Güneş Futbolcu Tercihleri Sorun Yarattı

A MİLLİ TAKIM TEKNİK DİREKTÖRÜ ŞENOL GÜNEŞ, EURO 2020 ÖNCESİNDE ANTALYA’DA KAMP YAPACAĞI 30 KİŞİLİK KADROYU AÇIKLADI. (BOZHAN MEMİŞ/İSTANBUL-İHA) A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, EURO 2020 öncesinde Antalya’da kamp yapacağı 30 kişilik kadroyu açıkladı.
  1. Kadroya 26 oyuncu almış olmasına rağmen ilk 11 içerisinde yer almayan kimi futbolcunun ağzımda kuş tutsam da beni almaz demesi ve İtalya yenilgisinden sonra bile sadece 2 değişiklik yapması tepkileri beraberinde getirmişti. Futbolcuların eşit rekabete ve forma adaletine olan inancının sarsıldığı konuşulanlar arasında….
  2. Oyuncu tercihleri yine sıkıntı yarattı. Milli takımda sol ayaklı ve oyunu geriden iyi kurma özelliğine sahip tek stoper olan Ozan Kabak’ın 2 maçta da yer almaması büyük bir eksiklik olarak EURO 2020 tarihinde yerini aldı.
  3. Güneş’in Ozan Tufan ve Okay Yokuşlu ikilisinde ısrar etmesi pahalıya patladı. Güneş’in yeterli performans gösteremeyen iki isimde ısrar etmesi eleştiri oklarını kendisine yöneltti.

Rakibe Kafa Tutacak Fiziksel Bir Güç Yoktu

  1. Yaş ortalamasıyla EURO 2020’nin en genç kadrosuna sahip olan A Milli Takımımız’da genç isimler ön plana çıkarılmadı. Tercihler daha genç isimlerden yana olsaydı sonuçlar daha farklı olabilirdi.
  2. Galler Milli Takımı’nın bilinen taktiklerle oynanacağı önceden kestirilmesine rağmen buna bağlı önlemler alınmadı. Galler’in 5-0 yenebilirdik planları bu doğrultuda tıkır tıkır işlemeye hazırdı.
  3. Rakibe kafa tutacak fiziksel bir gücümüzün olmaması da mağlubiyetlerimizin en büyük sebeplerinden biri olarak görüldü. Fiziksel açıdan olan zayıflıkla EURO 2020’de kötü bir performans ortaya çıktı.