63 Sezondaki Süper Lig’in Gol Kralları

Yeni Süper Lig sezonunun başlamasına saatler kala geride bıraktığımız 63 sezonluk macerada “gol kralı” unvanını kazanan isimler açıklandı. Toplam 45 oyuncu gol kralı lakabını alırken bu oyunculardan 32’sinin Türk ve 13’ünün yabancı isimler olması dikkat çekti. Listede Metin Oktay ve Tanju Çolak isimleri ön plana çıkarken Galatasaray forması bir kez daha kükreyişi ile kendisini belli etti. Galatasaray formasını terletmiş olan oyuncu Metin Oktay toplam 6 kez gol kralı lakabına layık görülerek en fazla bu lakaba layık görülmüş isim oldu.

Diğer taraftan ise Tanju Çolak ise elinde bulundurduğu rekoru bir kez daha taşımaya devam ediyor. Sarı Kırmızılı formayla bir sezon boyunca 39 gol sevinci yaşatması Çolak’ı bir sezonda en çok skor üreten oyuncu rekorunun sahibi yapmıştı. Bu rekoru geçebilen oyuncu henüz olmazken ligin ilk gol kralı Metin Oktay oldu ve ligin son gol kralı ise Hatayspor formasını terleten Gabonlu oyuncu Aaron Boupendza oldu.

Türk Futbolunun Efsane İsmi Metin Oktay

Süper Lig tarihi boyuncu unutulmayacak bir yere sahip olan oyuncu Metin Oktay, en fazla gol kralı olan oyuncu unvanına sahip… Aynı zamanda ligin ilk gol kralı olmasıyla da bilinen efsane isim, tüm bu başarılarından dolayı ise “Taçsız Kral” lakabını almıştı.  Bu unvanı ilk kez ligin ilk senesi 1959 yılında alan Oktay; sonraki 1959-1960 sezonundan 1965 sezonuna kadar her sene ve ayrıca 1968-1969 sezonunda da bu unvanı almasıyla adını tarihe yazdırmış oldu. Bu ulaşılması zor rekora 6 kez şahit oldu.

En Çok Gol Kralı Sarı Kırmızılı Formadan Çıktı

Süper Lig’in en çok gol atan 45 ismi, toplam 18 ayrı takımdan çıktı. 45 isimden 17’Sinin Sarı Kırmızılı formayı giymesi ise Galatasaray’a ayrı bir rekor getirdi. Şampiyonluk yaşayan diğer ekiplerin gol kralı lakaplı oyuncu çıkaranları ise şu şekildeydi; Fenerbahçe 15 oyuncu, Trabzonspor 5 oyuncu, geçtiğimiz sezonun şampiyonu Beşiktaş ve Bursaspor ise dörder oyuncu barındırarak gol kralı unvanlı oyuncularıyla dikkat çektiler.