3 BÜYÜK FUTBOL KULÜBÜ YARGILANACAK

Sansasyonel şekilde alınan karar ile en büyük 12 takımı aralarında oynayacakları karşılaşmalar ile büyük heyecanlar yaratacak düşündükleri Avrupa Süper Ligi organizasyonunda yer Almaya karar vermişlerdi.   FIFA tarafından gelen ikazın ardından  kulüplerden birçoğu tek tek Avrupa Süper Lig’i organizasyonundan çekirdeklerinin açıklamışlardı ancak İspanyol ekibi Real Madrid ve Barcelona’nın yanı sıra İtalyan ekibi Juventus hala Avrupa Süper liginden çıkmış değil.

DİĞER KULÜPLER ÇIKMA KARARI ALMIŞTI

UEFA tarafından meydana getirilen açıklama doğrultusunda bahsi geçen aralarındaki çıkar ilişkisine kullandırmayan İspanyol Real Madrid ile Barcelona’nın yanı sıra İtalyan devi Juventus 12 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla soruşturma açılmış ve suçlu bulunmuştu. Bundan yapılan bildirgeyle Avrupa Süper Ligi’nin kurucusu olan Real Madrid Barcelona ve Juventus UEFA’nın yasal yapısına tehlike oluşturması sebebiyle ve kurallarını ihlal etmesi sebebiyle yargı karşısında hesap verecek.

İngiltere Premier Lig’den şampiyon Manchester City ve köklü kulüpler Liverpool Chelsea Manchester United Arsenal ve Tottenham, Niye liginden şampiyon İnter, Juventus Milan, İspanya’nın en prestijli Ligi olan La Liga’dan ise Atletico Madrid Real Madrid ve Barcelona 19 Nisan 2021 tarihinde yapmış oldukları açıklama doğrultusunda Avrupa Süper Ligi’ne kurduklarını açıklamışlardı. UEFA FIFA takımların bulundukları ülkelerin federasyonları ve futbolseverler tarafından gelen büyük tepki sonrası Real madrid-barcelona ve İtalyan devi Juventus hariç bütün kulüpler organizasyondan geri çekilme kararı almışlar ve organizasyonla ilişkilerini kesmişlerdi.

KULÜPLER TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

UEFA’nın Avrupa Süper Lig’i organizasyonundan ayrılmamak herhalde Anam Real Madrid Juventus ve Barcelona ya karşı açmış olduğu disiplin soruşturması sonrasında bu kulüplerden UEFA’ya tepki yağdı. bu üç kulüp tarafından yapılan açıklamada futbol tarihinin en büyük 3 kurumuna karşı FIFA ve UEFA gibi organların ısrarlı bir şekilde yapmış olduğu engellemeler in kati olarak reddettiklerini belirtirken kulüplerin herhangi bir baskı veya zorlamaya boyun eğmeyeceklerini ve futbol dünyasının İçerisinde bulunduğu durum doğrultusunda talep edilmiş olan acil çözüm önerilerini tartışma konusunda kararlı bir şekilde mücadelelerini sürdüreceklerini  belirtmişlerdi. Organizasyonun temelinde futbolun yaşamış olduğu yaralı süreceğim iyileştirmek ve futbola olan iyi arttırmanın yanı sıra futbolseverleri en iyi görsel ziyafeti sunmak olduğunu belirtmişlerdi.