3 Başkan ve 3 Teknik Adam Aynı Anda PFDK’da

Türkiye Futbol Federasyonu Hukuk Müşavirliği, Yukatel Denizlispor Başkanı Ali Çetin, Fatih Karagümrük Başkanı Süleyman Hurma, Göztepe Başkanı Mehmet Sepil, Beşiktaş Teknik Direktörü Sergen Yalçın, Fatih Karagümrük Teknik Sorumlusu Atılay Canel ve Göztepe Teknik Direktörü İlhan Palut’u Profesyonel Futbol Disiplin Kuruluna (PFDK) sevk etti. 3 teknik adam ve 3 başkan aynı anda PFDK’da.

PFDK’ya Sevk Edilmeyen Kalmadı

Türkiye Futbol Federasyonu’nun yaptığı açıklamaya göre Yukatel Denizlispor Başkanı Ali Çetin talimatlara aykırılı hareketleri sebebi ile PFDK’ya sevk edildi.

Fatih Karagümrük Başkanı Süleyman Hurma ve Göztepe Başkanı Mehmet Sepil ise sportmenliğe aykırı yaptıkları açıklamalar nedeni ile PFDK’ya sevk edildiler.

Beşiktaş Teknik Direktörü Sergen Yalçın, Göztepe Teknik Direktörü İlhan Palut ve Fatih Karagümrük Teknik Sorumlusu Atılay Canel’de sportmenliğe aykırı açıklama yaptıkları için PFDK’ya sevk edildikleri açıklandı. Gaziantep FK’nın talimatlara, Aytemiz Alanyaspor ve Göztepe’nin ise sportmenliğe aykırı açıklamaları sebebi ile PFDK’ya sevk edildiği açıklandı.

Aynı zamanda Türkiye Futbol Federasyonu Hukuk Müşavirliği Alanyaspor idarecisi Metin Fahri Özçelik ve Göztepe Kulübü yöneticisi Talat Papatya’yı da PFDK’ya sevk etti.

TFF 1. Lig ekiplerinden biri olan Adanaspor ise Altay maçının ardından sahada yaşanan olaylar nedeni ile PFDK’ya sevk edilen takımlar arasında bulunuyor.

Sergen Yalçın’ın Cezalı Konuşması

PFDK’ya sevk edilen isimler arasında yer alan Beşiktaş Teknik Direktörü Sergen Yalçın yapmış olduğu sportmenliğe aykırı açıklamaları nedeni ile PFDK’ya sevk edildi. Teknik adamın o açıklamaları;

“Penaltıdan sonra VAR’daki arkadaşlar devreye girdiler sağ olsun. Penaltı mı değil mi siz bakarsınız ona. VAR sisteminin kime çalıştığı belli değil. Neye göre verildiği belli değil.

Olacak iş değil bu yaşananlar. VAR nedeniyle futbol doğallıktan çıkıp VAR’da oturanların eline geçti. Maçı kimin kazanacağı VAR’da oturan arkadaşların eline kalmış bir şey…  Sadece rakiplerle oynasak sorun yok ama başkalarıyla da oynuyoruz. VAR sürekli bizim maçlarda devrede, lehimize olan hiçbir şeyde devreye girmiyor.

Bu şartlarda nasıl mücadele edeceğimizi düşünüyoruz içeride. Nasıl hedefi zorlayıp yarışmacı olacağımızın planınız yapıyoruz içeride konuştuğumuz hocalarımızla. Buradan Serdar Tatlı ve MHK’ye söyleyeyim, hakemler gerçekten rezalet… Biz de iyi oynamadık tamam ama rakibin kaç pozisyonu var? Rakip baskılı, koşan iyi bir takım ama ortada oyun

Alanyaspor da çok güçlü bir takım, biz çıkar mücadele ederiz ama kiminle mücadele edeceğimizi şaşırdık. Fenerbahçe maçında bile Fenerbahçe’yi mağdur gösterdiler, inanamıyoruz biz bu hakem arkadaşlara ve olanlara…

Sürekli VAR’ın devreye girip futbolun doğasına aykırı pozisyonlarla penaltı verme maç kazandırma devrinin bitmesi lazım. Benim tavsiyem var, VAR’ı kaldırın bence… Hakemler hata yapabilirler, yanlış penaltı verebilir, ofsaytı kaçırabilir, razıyız, hata yapsınlar.

Oyunun doğallığı kalktı. Ceza sahası içinde saçma bir pozisyon, birinin eline top değiyor, eli suratına çarpıyor, hemen çağır lap diye penaltı ver. Yok öyle işler artık futbolda ya… Bu yüzden Avrupa’da, hiçbir yerde başarılı olamayız bu şekilde. Bu şekilde giderse bir yerde başarılı olamayıp ancak kendi kendimize konuşuruz.”