2030 Dünya Kupası’na Ev Sahipliği Yapmak İsteyen Ülkelerden Birisi Fas Oldu

Dört yılda bir düzenlenen Dünya Kupası futbolseverler tarafından büyük bir ilgi ile takip edilir. 2022 yılında Katar’da düzenlenen Dünya Kupası’nın galibi Arjantin oldu. Finalde Fransa ile karşılaşan Arjantin rakibini penaltı vuruşları sonucunda mağlup ederek kupanın sahibi oldu.

Önümüzde 2026 Dünya Kupası bulunuyor. Söz konusu turnuvanın diğerlerinden farklı olacağını daha şimdiden söyleyebiliriz. Bu turnuvaya 48 takım katılacak. Kanada, Meksika ve ABD’nin ortaklaşa düzenleyeceği futbol şöleni 11 Haziran 2026 tarihinde başlayacak. Final maçı ise 19 Temmuz 2026 tarihinde oynanacak. Futbol dünyasının gündem maddelerinden birisi de 2030 Dünya Kupası! Bu turnuvayı düzenlemek isteyen ülkeler adaylıklarını yavaş yavaş açıklıyorlar.

İspanya – Portekiz İşbirliğine Fas Katıldı

İspanya ve Portekiz; 2030 Dünya Kupası’nı düzenlemek adına aday olduklarını daha önce açıklamışlardı. Maçların bu iki ülkede oynanması planlanıyordu. Coğrafi açıdan İspanya ve Portekiz’e yakın olan Fas da bu ortaklığa dahil oldu. Fas Kralı 6. Muhammed’in mesajını okuyan Fas Eğitim ve Spor Bakanı Şakib Benmoussa ülkesinin İspanya – Portekiz ortaklığına dahil olduğunu resmi olarak açıkladı.

Fas Kralı 6. Muhammed; vermiş olduğu mesajda 2030 Dünya Kupası’nın Afrika ve Avrupa’nın en iyilerini bir araya getireceğinden bahsetti. Futbolun Fas için en önemli spor dalı olduğunu dile getirdi. Kalkınmak adına futbola ihtiyaç duyduklarını söyledi.

İspanya ve Portekiz; 2022 yılında ortak adaylık kararı almışlardı. Bu ortaklığa Ukrayna’nın da dahil olması bekleniyordu. Fakat, Fas; son aylarda bu ortaklığa dahil olmak adına İspanya ve Portekiz ile görüşmeler gerçekleştiriyordu. İspanya – Portekiz – Fas üçlüsünün dışında farklı ülkelerin de 2030 Dünya Kupası için istekli olduğunu söyleyebiliriz. Uruguay, Paraguay, Şili ve Arjantin’in de ortak adaylığı mevcut! 2030 Dünya Kupası’nın nerede düzenleneceği 2024 yılında açıklanacak.

Fas 2022 Dünya Kupası’nda Elde Ettiği Başarı ile Dikkat Çekti

2022 Dünya Kupası öncesinde hiç kimse Fas Milli Futbol Takımı’nın başarılı olacağını düşünmüyordu. Bu takımın gruplarda eleneceğine dair tahminler vardı. Fas; Hırvatistan, Belçika ve Kanada ile aynı grupta yer aldı. İlk maçında Hırvatistan ile 0-0 berabere kaldı. Ardından, Belçika’yı 2-0 yenerek büyük bir sürprize imza attı. Üçüncü maçta Kanada’yı 2-1 yenerek gruptan çıktı.

Fas; son 16 turunda turnuvanın favorilerinden birisi olarak gösterilen İspanya ile karşı karşıya geldi. Rakibini penaltı vuruşları sonucunda eleyerek kendisini çeyrek finalde buldu. Çeyrek finalde Portekiz ile eşleşen Fas için yolun sonu olduğu düşünülüyordu. Fakat, Fas; Portekiz’i 1-0 yenerek tüm dünyayı şaşırttı.

Fas yarı finalde Fransa ile karşı karşıya geldi. Güçlü rakibine 2-0 mağlup oldu. Üçüncülük maçında aynı grupta yer aldığı Hırvatistan ile bir kez daha karşılaştı. Hırvatistan’a 2-1 yenilen Fas turnuvayı dördüncü bitirdi.