2023 Şampiyonlar Ligi İstanbul’da

Covid-19 pandemisi yüzünden 2021’de İstanbul’da gerçekleşmesi beklenen Şampiyonlar Ligi finali Porto’da gerçekleşmişti. UEFA açıkladığı bir kararla İstanbul’un 2023 Şampiyonlar Ligi finaline ev sahipliği yapmasına karar verdi. Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılında olması nedeniyle Türkiye Futbol Federasyonu bu durumu sevinç ile karşıladı.

UEFA Açıklamaları

UEFA önümüzdeki yıllarda yapılacak Şampiyonlar Ligi maçlarının ev sahiplerini açıkladı. Buna göre yeni tip korona virüs pandemisi nedeniyle 2021’de İstanbul’da yapılması planlanan Şampiyonlar Ligi maçı Porto’da yapılması uygun görülmüştü. Ev sahipliği hakkı elinden alınan İstanbul, 2023’te yapılacak Şampiyonlar Ligi finali için kararlaştırıldı.

UEFA diğer yılların final maçlarının gerçekleşeceği şehirleri de açıkladı. Bu doğrultuda 2022 Şampiyonlar Ligi final maçına 2022’de Rusya’nın Saint Petersburg’un ev sahipliğinin yanı sıra final maçları 2024’te İngiltere’nin Londra ve 2025’te Almanya’nın Münih şehrinde gerçekleştirilecek.

Şampiyonlar Ligi finallerinin yanında Avrupa Ligi finalinin şehirleri de belirlendi. Buna göre Avrupa Ligi final maçları 2022’de İspanya’nın Sevilla, 2023’te Macaristan’ın Budapeşte, 2024’te İrlanda’nın Dublin ve 2025’te İspanya’nın Bilbao şehirlerinde oynanacak.

Diğer yandan İstanbul’da kura çekimleri şu maçlar için yapılacak: UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Avrupa Konferans Ligi (2021-22 ve 2022-23 sezonları).

UEFA aynı zamanda kulüp düzeyinde yapılacak bazı maçların da detaylarını belirledi. 2024 yılında UEFA Avrupa final karşılaşmasına Dublin ev sahibi olarak seçilirken aynı yıl UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi Finali Bilboa’da gerçekleşecek. Bilboa ayrıca 2025 yılında gerçekleşmesi beklenen UEFA Ligi Finali’ne de ev sahibi olacak.

TFF Sevinçle Karşıladı

Şampiyonlar Ligi finalinin 2023 yılında İstanbul’da yapılması kararına karşın TFF açıklamada bulundu. Cumhuriyetin ve federasyonunun kuruluş 100. yıl dönümünde böylesi bir organizasyonun ev sahibi olmaktan gurur duyduklarını belirten federasyon, Türkiye’ye duyulan güvenin de yenilendiğine dem vurdu.

UEFA galası gibi önemli bir organizasyonun istanbul’da gerçekleşmesi ile Türkiye’nin imajının parlayacağı da aktarıldı.

2023 yılında yapılacak final maçı İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda gerçekleşecek. Stadyumda ilk başta 2020 yılındaki final maçı yapılmak istenmiş ancak Covid-19 pandemisi nedeniyle 2021 yılına ertelenmişti. Ancak her iki yılda da bu istek gerçekleşmemişti.