2022 FIFA DÜNYA KUPASI AVRUPA İLKLER YAŞANACAK

Katar’ın ev sahibi olduğu 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri futbol severlere ilkleri yaşatacak. Hava derecesinin çok yüksekte seyrettiği ülkede özel klimalı sistem ile soğutularak oynanacak olan mücadeleler seyirciler için görsel şova imza atacak. Sizin için bu özel turnuvanın sırlarını araştırdık…

Turnuva İlk Kez Bir Arap Ülkesinde Düzenlenecek

Katar, Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu bir Arap ülkesi. Arap devletlerinde ilk kez gerçekleştirilecek olan turnuva Katar için bir ilke imza atacak.

Turnuvanın ev sahipliğini üstlenen Katar, elemelere kalmadan direkt olarak şampiyona katılacak. Katar, Avrupa Elemelerinin A Grubu’nda mücadele eden Portekiz, Sırbistan, İrlanda Cumhuriyeti ve Lüksemburg ile dostluk mücadelesine çıkacak.

İlk Kez 55 Takım Mücadele Edecek

55 ülkenin mücadele edeceği 2022 FIFA Dünya Kupası mücadelesi bu anlamda da bir ilke imza atacak. Bir önceki Dünya Kupası Turnuvasına 54 ülke katılarak kırılan rekorla, Katar’da yeni bir ilke adım atılacak.

Rusya Bir Önceki Turnuvada Aldığı Ceza Yüzünden Tarafsız Ülke Olarak Yarışacak

Rusya, 2018 FIFA Dünya Kupası mücadelesine ev sahipliği yaptı. Ancak Rus Milli futbolcularının adı doping ile anılınca 2019 yılında Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) tarafından cezalandırıldı. 4 yıl boyunca uluslararası organizasyonlarından men edilen Rusya, 2022 FIFA Dünya Kupası’nda finale kalması durumunda tarafsız ülke konumunda sahaya çıkacak.

Rusya ceza süresinin indirilmesi için Spor Tahkim Mahkemesi’ne başvurarak 4 yıllık süreyi iki yıla düşürdü. Bu yüzden Katar’da düzenlenecek olan turnuvaya katılmaya hak kazanan Rusya’nın seremonilerde bayrağı ve milli marşından yoksun olarak mücadele edecek.

 A Milli Takımımız 3. Kez Dünya Kupasında Yer Almak İçin Mücadele Edecek

2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nde G Grubu’nda mücadele eden temsilcimiz A Milli Erkek Futbol Takımımız, daha önce 1954 ve 2002 yıllarında turnuvaya katılma hakkına sahip oldu.

Güney Kore ve Japonya ortak ev sahipliği ile düzenlenen 2002 Dünya Kupasından üçüncülük elde ederek ayrılarak kendi futbol tarihinde bir ilke imza atan Ay – Yıldızlı ekibimiz, G Grubu mücadelesinde Hollanda, Norveç, Karadağ, Letonya ve Cebelitarık ile kıyasıya bir yarış içine girecek.

Brezilya Elemeleri Pas Geçen İlk Takım

Elemelere katılmadan direkt olarak Dünya Kupası mücadelelerine adım Brezilya, elinde bir rekoru daha tutuyor. Turnuvada 21 kez finale kalan ülke, 4 kez Dünya Kupası şampiyonu olan Almanya’nın 17 kez direkt olarak finale kalma rekorunu egale etti.