2022 Dünya Kupası Vizesi Alan Takımlar

2022 Dünya Kupası’na hangi takımların katılacağı merak ediliyordu. Dünya kupası, Katar’da oynanacak. Katılım formatının nasıl olduğu ve hangi ülkenin takımlarının Katar vizesi alacağına dair tüm ayrıntılara göz atın…

Hangi takımların 2022 Dünya Kupası’na katılım gösterebileceği sporseverler tarafından son zamanlarda en çok merak edilen konulardan birisi. Taraftarlar, sosyal medya başta olmak üzere internet üzerinden de bu durumu araştırıyor. Dünya Kupası’nın Katar’da oynanmasına karar verildi. İşte 2022 Dünya Kupası’nda mücadele edebilecek takımlar ile alakalı her şey!

2022 Dünya Kupası’na Hangi Takımlar Katılacak

2022 Dünya Kupası’na katılabilecek takımlar Avrupa Elemeleri’nden seçilecek. Avrupa Elemeleri’nde 55 takım 10 grupta mücadele ediyor, bunlardan 13 tane ekip maçların ardından Katar’da düzenlenecek olan 2022 Dünya Kupası’na katılım gösterme hakkı elde edecek. FIFA Dünya Kupası’na katılım şartları, futbolseverler tarafından da merak ediliyor.

Avrupa Elemeleri’nde 10 grup içerisinde mücadele eden totalde 55 takım arasından lider olanlar seçilecek. Her bir ülke, kendi grubu içerisinde maçlara katılıyor. Grupta birinci olarak konumlanan ülkenin milli takımı 2022 Dünya Kupası’na katılabilecek.

Lider Ekipler Katılmaya Hak Kazanacak

10 gruptan 10 tane gruplarını lider olarak tamamlayan ekip direkt olarak 2022 Dünya Kupası’nda mücadele etme hakkını elde edecek. Katar’daki karşılaşmalarda ter dökecek 13 ekipten diğer 3 tanesi ise play off turu maçları sonrasında belli olacak.

UEFA Uluslar Ligi’nde Dünya Kupası için seçilemeyen ve en iyi dereceye sahip 2 takım ile 10 grup arasından seçilen 2. ekip de Katar’da mücadele etme hakkını kazanmış olacak. 12 takımlı play off maçları, tek maç eleme usulü ile oynanacak. Bunlar bittikten sonra 2022 Dünya Kupası’na katılım gösterebilecek 11., 12. ve 13. ülke de belirlenmiş olacak.

2022 Dünya Kupası aynı zamanda ilklere de ev sahipliği yapacak. İlk kez Katar’da gerçekleşecek olan dünyanın en önemli turnuvalarından birinde ter dökmek üzere ekipler birbiri ile yarışmaya hazır. FIFA Dünya Kupası, ilk kez 2022 senesinde yaz ayları dışında gerçekleşecek ve 21 Kasım 2022’de başlayacak.