2022 DÜNYA KUPASI TURNUVASI NASIL İLERLEYECEK?

A Milli Takımımız 2022 Dünya Kupası yolunda ilk galibiyetini aldı. Ay yıldızlı ekip, 24 Mart Çarşamba günü gerçekleşen G grubu ilk karşılaşmasında Hollanda’yı 4–2 yenmeyi başardı. Türkiye’nin 3 golünü Burak Yılmaz, 1 golünü ise Hakan Çalhanoğlu attı. Millilerimiz aldığı bu galibiyetle birlikte turnuvaya iyi bir başlangıç yapmış oldu. Öte yandan her ne kadar turnuvanın ana hatları biliniyor olsa da, futbolseverlerin aklında hala organizasyonun nasıl ilerleyeceği ile ilgili soru işaretleri oluşuyor. Peki, Dünya Kupası formatı nasıl gerçekleştirilecek ve takımlar Katar vizesini hangi yollardan geçerek alacak?

Ay yıldızlı ekibimiz, 2022 Dünya Kupası Avrupa elemelerindeki ilk karşılaşmasından 4-2 galip ayrıldı. Atatürk Olimpiyat Stadı’nda gerçekleşen mücadeleden 3 puanla dönen A Milli Takımımız böylece Avrupa elemelerine de iyi bir başlangıç yapmış oldu. Bunun dışında Türkiye-Hollanda maçı ile birlikte, futbolseverlerin aklında Dünya Kupası’nın nasıl ilerleyeceği ile ilgili bazı soru işaretleri de oluştu. Öncelikle, 2022 Dünya Kupası maçlarının Mart ve Kasım ayları arasında oynanacağı biliniyor.

UEFA üyesi 55 ülkenin milli takımları son 13’e kalmak için mücadele edecek. Takımlar Avrupa elemelerinde 5 tane beşerli 5 tane de altışarlı olmak üzere toplamda 10 gruba ayrılacak. Bütün takımlar ilk olarak önce kendi içlerinde yanı kendi gruplarında birbirleriyle karşılıklı olarak ev sahibi takım ve deplasman performansı olmak üzere kozlarını paylaşacaklar. Gruplarını lider olarak tamamlayan 10 takım, 2022 FIFA Dünya Kupası’na doğrudan katılabilecek.

Gruplarını ikinci olarak tamamlayan diğer 10 takım ile birlikte UEFA Uluslar Ligi’nden gelecek 2 takım ise Dünya Kupası vizesini play-off maçlarında arayacak. Toplamda 12 takımın mücadele edeceği play-off turlarından 3 takım daha Dünya Kupası vizesi aldıktan sonra, Avrupa elemeleri sonlanacak. 13 takımlı Dünya Kupası Turnuvası ise ilk kez yaz ayları dışında olmak üzere 21 Kasım 2022’de başlayacak.

AY YILDIZLI EKİP 3. KEZ MÜCADELE EDECEK

A Milli Takımı, Dünya Kupası’na daha önce de 1954 ve 2002 yıllarında katılmıştı. Bu nedenle Türkiye aynı başarıyı 3. kez olmak üzere 2022 Dünya Kupası’nda da göstermek istiyor. Güney Kore ve Japonya’da düzenlenen 2002 Dünya Kupası Turnuvaları’nda 3. olarak tarihindeki en başarılı dereceyi yapan Milli Takımımız, 2022 Dünya Kupası Avrupa elemelerinde G Grubu’nda bulunuyor.

SIRADAKİ MAÇ NORVEÇ’LE

Ay yıldızlı ekip, 2022 Dünya Kupası Avrupa elemeleri G Grubu’nda, 27 Mart Cumartesi günü Norveç ile karşı karşıya gelecek. İspanya’nın Malaga şehrindeki La Rosaleda Stadyumu’nda gerçekleşecek mücadelenin hakemi ise İspanya Futbol Federasyonu’ndan Alejandro Hernandez olacak.