2020 Tokyo Olimpiyatları’nda Buse Naz Çakıroğlu Çeyrek Finalde

Japonya’nın başkentinde düzenlenen 2020 Tokyo Olimpiyatları devam ederken 6. günde Türk sporcu Buse Naz Çakıroğlu’ndan gururlandıran haber geldi. Kadınlar 51 kilo boksta yarışan Buse Naz Çakıroğlu, ismini çeyrek finale yazdırdı. Olimpiyatlarda Türk kadınının gücü bir kez daha gösterilirken ülkemiz sevince boğuldu. 

2020 Tokyo Olimpiyatları, altı gündür sporseverleri ekrana kilitledi. Olimpiyatlarda Türkiye’den de farklı dallarda sporcular yarışıyor. Bunlardan biri de boks. Kadınlar 51 kilo boks alanında başarısı ile kendisinden söz ettiren Buse Naz Çakıroğlu, ilk defa ringe çıkmasına rağmen rakibini alt etmeyi başardı. 

Kokugikan Arena’da gerçekleşen boksun son 16 turu yapılıyor. Buse Naz Çakıroğlu’nun Özbekistanlı rakibi Tursunoy Rakhimova oldu. 25 yaşındaki milli boksörümüz zafer elde ederek çeyrek finale yükseldi. 

5 Hakemin 4’ünden Özbek Boksöre Yüksek Puan 

Buse Naz Çakıroğlu ile ringe çıkan Özbek boksör, milli sporcumuzun kötü bir başlangıç yaptı. Olimpiyatlardaki 5 hakemden 4 tanesi rakibimize yüksek puan verdi. Buse Naz, ilerleyen dakikalarda oyununu sertleştirerek 5 hakemden 3’ünden yüksek puan aldı. Müsabakanın sonlarına yaklaşırken nefesler tutuldu. Son rauntta 25 yaşındaki milli boksörümüz 5 hakemden 4 tanesinden tam puan almayı başardı. Bu sayede çeyrek finale çıkan isim Türkiye temsilcisi Buse Naz Çakıroğlu oldu.

Çeyrek Finalde Rakip Jutamas Jitpong

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda çeyrek finale yükselen Buse Naz Çakıroğlu’nun rakibi Tayland’ın temsilcisi Jutamas Jitpong olacak. Kadınlar boksta 51 kiloda yarışan Buse Naz’a olan güven tam. Taylandlı rakip Jutamas Jitpong, Kokugikan Arena’da gerçekleşen karşılaşmasında Filipin’den gelen rakibi Irish Magno’yu tam 5 – 0 yenmeyi başardı. Bu sayede çeyrek finale yükselen Taylandlı, Türk rakibi Buse Naz Çakıroğlu oldu. 

Ülkemizi 2020 Tokyo Olimpiyatları‘nda temsil eden ve ülkemizin gururu olan isimlerden Buse Naz Çakıroğlu, çeyrek final maçını 1 Ağustos 2021 Pazar günü Türkiye saati ile sabah 5.00’da oynayacak. 25 yaşındaki milli boksör eğer Taylandlı rakibi Jutamas Jitpong’u yener ise yarı finale yükselmeye hak kazanacak. Bu durumda ülkemiz, her durumda madalya almayı garantileyecek. Türkiye, Buse Naz’a güveniyor.