12 Dev Adam Hırvatistan Karşısında

FIBA 2022 Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası Elemeleri’nde A Milli Basketbol Takımı’mız 22 Şubat Pazartesi günü kendi sahasında Hırvatistan’ı konuk edecek. A Milli Basketbol Takımı’nın D Grubu’ndaki altıncı maçında yarın Hırvatistan ile oynanacağı bu maç 85 yıllık tarihindeki 999. maçı olacak.

Tarihinde toplamda 998 kez sahaya çıkan 12 Dev Adam bu maçlardan 512’sini kazanmayı başardı. 485 maçtan ise mağlubiyet ile ayrılan Millilerimiz, 1 mücadelen ise beraberlikle sahadan ayrıldı.

Öte yandan Hırvatistan ile oynanacak olan grup elemesi maçında Millilerimizin kadrosunda yer alan isimler şöyle olacak: Shane Larkin, Melih Mahmutoğlu, Berk Uğurlu, Şehmus Hazer, Samet Geyik, Furkan Haltalı, Sertaç Şanlı, Alperen Şengün, Buğrahan Tuncer, Doğuş Özdemiroğlu, Berkan Durmaz ve Göksenin Köksal.

A Milli Basketbol Takımı’nın Maç İstatistikleri

A Milli Basketbol Takımı’mız tarihindeki ilk maçını 24 Haziran 1936’da Yunanistan ile oynadı. Öte yandan Millilerimiz, 13 Haziran 1995’te İstanbul’da Makedonya ile oynadığı özel maçtan 78 – 78’lik skorla berabere ayrıldı.

A Milli Basketbol Takımı’mız 1949 yılında Mısır’da yapılan Avrupa Şampiyonası üçüncü maçında Suriye’yi 43-33 mağlup ederek resmi maçlarda ilk galibiyetini aldı. Öte yandan Millilerimiz, tarihinde en farklı skorlu galibiyetini 29 Eylül 1980 tarihinde İzmir’de gerçekleştirilen İslam Ülkeleri Spor Oyunları’nda rakibi Libya’ya karşı tam 97 sayı farkla, 142-45 yendiği maçta almıştı.

Başantrenör Orhun Ene

A Milli Basketbol Takımı’mızın Hırvatistan ile oynayacağı bu maç başantrenör Orhun Ene’nin takımın başında yer alacağı 21. Maç olacak. A Milli Basketbol Takımı’nda ikinci kez başantrenörlük görevini üstlenen Orhun Ene, bundan önce Millilerimiz ile oynadığı 20 maçtan 10 galibiyet ve 10 beraberlik almayı başardı.

İlk olarak 2011 yılında A Milli Basketbol Takımı’mız ile 17 maça çıkan Orhun Ene, bu maçlarından 8’ini kazanırken, 9’undan da mağlubiyet ile ayrılmıştı. İkinci kez A Milli Basketbol Takımı’ında teknik direktörlük koltuğuna oturan Orhun Ene, bu ikinci döneminde Millilerimiz ile 3 maça çıktı. Başentrnör Orhun Ene, bu 3 maçtan 2 galibiyet ve 1 mağlubiyet ile sahadan ayrıldı.